برگزار کنندگان و حامیان

معرفی مختصری از IOTA/ME
قسمت خاورمیانه‌ای مجمع جهانی زمان‌سنجی اختفاهای نجومی (IOTA/ME) در طی برگزاری نخستین کارگاه بین‌المللی اختفا در نوامبر سال 2010 در شهر گنبدکاووس، از طرف IOTA و با تلاش آتیلا پرو (بنیانگذار IOTA/ME) به رسمیت شناخته شده و فعالیت هایش را آغاز نمود. در مراسم افتتاحیه جناب آقای David Dunhum (ریاست IOTA) طی پیامی ویدئویی ضمن تبریک برگزاری پرجمعیت‌ترین کارگاه اختفا در جهان تشکیل قسمت جدید IOTA‌ را در منطقه خاورمیانه تبریک گفتند. IOTA/ME دارای دپارتمان اختفاهای نجومی و TNOs، و دپارتمان های گرفت و فراخورشیدی ها است. برگزاری کارگاه‌های ملی و بین المللی متعدد و انتشار کتاب اختفاهای نجومی توسط آقایان Atila Poro و Paul Maley، و کتاب های ستارگان متغیر از رصد تا تحلیل، شناخت و رصد سیاره های فراخورشیدی توسط تعدادی از اعضاء پیوسته IOTA/ME، از فعالیت‌های آموزشی این سه دپارتمان در طی سال‌های گذشته است. برگزاری کنفرانس های اختفا و گرفت، برگزاری منظم مدرسه تابستانی نجوم، و انتشار ژورنال بین‌المللی JOE از مهمترین برنامه‌های تقویم سالانه‌ی IOTA/ME‌ می‌باشد.

برگزار کنندگان و حامیان


---------------------------------------------------------------------------------------

معرفی مختصری از گروه نجوم و اکتشافات فضایی سازمان فضایی ایران
فضا سالیان متمادی ذهن بشر را معطوف خود کرده است و اینک بسیاری از کشورها منابع زیادی را برای تحقیق و توسعه در این زمینه صرف می‌کنند. امروزه دانش ستاره شناسی و علوم فضایی با سرعت حیرت آوری در حال گسترش است. امکانات جدید پژوهشی از قبیل دوربین های پیشرفته نجومی و تجهیزات مختلف اکتشافات فضایی، انبوهی از اطلاعات را فراهم آورده که منجر به کشفیات بسیاری در جهان شده است. کشفیات غیر مترقبه بسیاری که بویژه در فیزیک و اخترشناسی صورت گرفته‌اند، بسیاری از عقاید پذیرفته شده را دگرگون نموده، از دیدگاه تازه‌ای به معرفی پدیده‌ها پرداخته‌اند و ادراک ما را درباره جهان و قوانین حاکم بر آن بهبود بخشیده‌اند. نجوم و علوم فضایی به طور بنیادین در تحول و رشد دیگر علوم و کاربردهایشان در عرصه ای وسیع، نقش ایفا کرده است. رصدهای اخترشناسی به گونه ای ژرف بر توسعه ی علم، فلسفه، فرهنگ و درک عمومی از کیهان تاثیر داشته و از نقش ضمنی آن در پیشرفت و توسعه سایر علوم و زندگی بشر نیز نمی‌توان چشم پوشید. وابستگی ما به فضا برای افزایش امنیت ملی و اقتصاد روز به روز افزایش می‌یابد، بنابراین آگاهی و درک عمومی از محیط فضا نیز باید رشد پیدا کند. کشورهای زیادی در عرصه فعالیت‌های فضایی وارد شده‌اند و به نظر می‌رسد در آینده نیز حجم سرمایه‌گذاری در این حوزه افزایش یابد. فضا دیگر بخش‌ها را نیز تحت تأثیر قرار داده و دیگر بخش‌های صنعتی نیز از نتایج تحقیقات فضایی بهره‌مند می‌شوند. فناوری های فضایی بسیاری از ابعاد زندگی جوامع مدرن را تحت تأثیر خود قرار داده است به بیان دیگر تکنولوژی فضایی بستری است برای ظهور طیف متنوعی از فناوری های جدید که از آن جمله می‌توان به پیشرفت در زمینه ارتباطات، حمل و نقل، رسانه‌ها و محیط زیست اشاره کرد.
با درنظر گرفتن این امر که نجوم و اکتشافات فضایی یکی از زمینه های اصلی فعالیت سازمان های فضایی می باشد، سازمان فضایی ایران با توجه به سطح دانش و توان اجرایی خود می تواند در پیشرفت این حوزه نقشی اساسی و تعیین کننده ایفا کند و با تعیین تعاریف، جایگاه ها، اهداف و چارچوب ها در راه ارتقاء سطح این دانش گام بردارد. در این خصوص گروه نجوم و اکتشافات فضایی سازمان فضایی ایران از سال 1389 فعالیت رسمی خود را آغاز نمود و در راستای طرح راهبردی تدوین شده براساس اسناد بالا دستی (سند جامع توسعه هوافضای کشور بخش حوزه فضایی و سند چشم انداز 20 ساله جمهوری اسلامی ایران) و بررسی طرح های راهبردی سازمان های فضایی دنیا بر پایه درخواست های جامعه نجوم جهانی و همچنین اخذ نظرات متخصصین و محققین داخلی به انجام فعالیت های پژوهشی، توسعه ای و کاربردی در این حوزه می پردازد.
با توجه به نوع دیدگاه کلان و حاکمیت سازمان، اهداف زیر به منظور ایجاد زیر ساخت های مورد نیاز برای مطالعات و تحقیقات مرتبط با نجوم و اکتشافات فضایی در کشور در سازمان فضایی ایران تعریف شده است؛
1- ایجاد زیر ساخت و بستر مناسب برای اخذ داده های نجومی در محدوده طیف مرئی و رادیویی از طریق رصدخانه های زمینی
2- ایجاد زیر ساخت و بستر مناسب برای اخذ داده های نجومی در محدوده طیف الکترومغناطیس (مرئی، ایکس، گاما، رادیویی، ماورای بنفش و...) از ماورای زمین
3- ایجاد زیرساخت و بستر مناسب در زمینه اقلیم فضایی و پایش اجرام نزدیک به زمین از قبیل ماهواره ها و پسماندهای فضایی
4- تهیه و تدوین اهداف کمی و کیفی و برنامه های کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت مرتبط با نجوم و اکتشافات فضایی
5- ارائه سیاستها و برنامه های حوزه نجوم و اکتشافات فضایی کشور
6- اجرای برنامه ها ، طرح ها و پروژه های سازمان در حوزه نجوم و اکتشافات فضایی
7- تهیه اسناد فنی و مشخصات طرح ها برای شناسایی مجریان
8- نظارت بر حسن اجرای برنامه ها، پروژه ها و قرار دادهای مرتبط با فعالیت های نجومی و اکتشافات فضایی
9- همکاری در برگزاری کارگاه ها, دوره های آموزشی، سمینارها و همایش های ملی، منطقه ای بین المللی مرتبط با نجوم و اکتشافات فضایی
10- همکاری با سازمانها، نهادها و مراجع داخلی و بین المللی مرتبط با فعالیت های نجوم و اکتشافات فضایی
11- توسعه، ترویج و فرهنگ سازی فعالیت های نجومی کشور
12- ایجاد، نگهداری، بهره برداری, توسعه، ارتقاء و تجهیز زیر ساختهای نجوم فضایی مانند رصدخانه های زمینی و مداری و...
اجرای پروژه هایی در این حوزه، فرصت خوبی است که تلاش کنیم به صورت پایه ای و اساسی با اهمیت فضا برای ایران و بومی کردن این صنایع آشنا شویم و به نیازهای در حال رشد جهت درک محیط فضا و بهره‌مندی از فناوریهای مرتبط با آن پاسخ دهیم.

برگزار کنندگان و حامیان


---------------------------------------------------------------------------------------

اتحادیه جهانی نجوم (IAU)
انجمن بین‌المللی نجوم (International Astronomical Union) که به صورت مختصر IAU خوانده می‌شود، سازمانی بین‌المللی می باشد که هدف آن پیشرفت و حفظ دانش اخترشناسی در تمام زمینه‌ها است. این سازمان در سال ۱۳۱۹ گشایش یافت و یکی از اعضای گسترده‌تر انجمن علمی شورای بین‌المللی علوم (ICSU) است.
اعضای این انجمن در سراسر دنیا اخترشناسان حرفه‌ای هستند که مدرک Ph.D (دکترا) و یا بالاتر دارند و در فعالیت‌های حرفه‌ای و آموزش نجوم شرکت می‌کنند. البته IAU روابطی نزدیک با سازمان‌هایی که در زمینه نجوم آماتوری کار می‌کنند نیز دارد.
همچنین IAU به عنوان مرجعی معتبر در اخترشناسی وظیفه نام‌گذاری اجرام آسمانی و هرگونه عوارض سطحی آن‌ها را هم برعهده دارد.
فعالیت‌های علمی و آموزشی IAU را ۱۱ بخش علمی آن انجام می‌دهند؛ و در آن بخش‌ها بیش از ۴۰ کمیسیون تخصصی مختلف در تمام زمینه‌های اخترشناسی (شامل بیش از ۷۰ گروه) برنامه‌ریزی و اجرا کار می‌کنند.
سیاست‌های کاری بلندمدت IAU توسط مجمع عمومی آن معین می‌شود و توسط هیئت اجرائی به انجام می‌رسد. کارهای انجام‌شده در IAU روزبه‌روز توسط مسئولین انجام و کنترل می‌شود. نقطه کانونی همه فعالیت‌ها و تحقیقات دبیرخانه IAU در انستیتوی اختریرنک و مایل در فرانسه است.

برگزار کنندگان و حامیان